Drodzy Czytelnicy
Witam serdecznie w kolejnym, wiosennym wydaniu „Asysty Dentystycznej”. Ostatnie tygodnie były niezwykle intensywne – jubileuszowa edycja Krakdentu®, targi IDS w Kolonii oraz konferencje branżowe. Dodatkowo Elamed Media Group, wydawca naszego kwartalnika, obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. Zachęcam do zapoznania się z relacjami z wydarzeń w dziale „Z kraju i ze świata”.
Na okładce bieżącego wydania gościmy Natalię Szeląg. Bardzo nam miło, że nasza autorka oraz wykładowca organizowanego przez nasze czasopismo Kongresu DGA podzieliła się z nami swoim doświadczeniem zawodowym – zapraszam do lektury wywiadu w dziale „Sylwetki Asysty Dentystycznej”.
Natalia Szeląg dodatkowo opracowała także artykuł na temat istoty profilaktyki jamy ustnej w zapobieganiu chorobom serca – tekst dostępny w dziale „Temat numeru”. W ostatnim wydaniu poruszony został temat wybielania zębów, który w bieżącym numerze kontynuuje Marzena Cesarz – gorąco zapraszam do lektury opracowania na temat aspektów klinicznych, chemicznych i prawnych wybielania w dziale „Praca z pacjentem”.
Na łamach wiosennego numeru nie zabrakło tematów z zakresu sprzętu i materiałów (przegląd środków znoszących nadwrażliwość) oraz dezynfekcji i sterylizacji. Wśród artykułów znalazł się także tekst Krzysztofa Jakóbika poświęcony digitalizacji modeli ortodontycznych.
Na koniec zapraszam do udziału w IV edycji Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy, który odbędzie się 3-4 czerwca w Katowicach – szczegóły na temat wykładów i warsztatów dostępne są w czasopiśmie i na stronie www.kongres-dga.elamed.pl. Zostały ostatnie wolne miejsca!
Życzę owocnej lektury
hig. stom. Michał Kluczkowski
redaktor naczelny
Zawód higienistki wymaga stałego rozwoju i podkreślenia, jaką ważną rolę odgrywa w procesie interdyscyplinarnego leczenia. O potrzebie promowania zawodu i nowym stowarzyszeniu – Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej, z dypl. hig. stom. Natalią Szeląg ze Śmigiel Implant Master Clinic, rozmawiała Urszula Rudner.
Ludzką jamę ustną zamieszkuje około 700 gatunków różnego rodzaju drobnoustrojów. Są to bakterie tlenowe, mikroaerofilne i beztlenowe. Do stałej flory bakteryjnej należy dodać wiele gatunków grzybów, pierwotniaków, a nawet wirusy
Już 4000 lat temu błyszczące zęby interesowały starożytnych Egipcjan, którzy starali się dostępnymi wówczas środkami poprawić ich wygląd.
Niewystarczająca świadomość rodziców z korzyści płynących z utrzymania zdrowego uzębienia u dzieci oraz brak motywacji do dbałości o zdrowie jamy ustnej, a także niedostateczna wiedza o prawidłowej technice oczyszczania jamy ustnej skutkują przerażającymi statystykami poziomu choroby próchnicowej we wszystkich grupach wiekowych w Polsce.
Współczesna stomatologia profilaktyczna oferuje pacjentom całą gamę zabiegów pozwalających utrzymać higienę jamy ustnej na wysokim poziomie.
Artykuł jest poświęcony budowie języka, jego funkcji w organizmie, badaniu przedmiotowemu, higienie tego narządu i zawiera najważniejsze rekomendacje produktów dla pacjentów. Nieodzownym elementem higieny jamy ustnej oprócz szczotkowania, nitkowania oraz płukanek powinno być czyszczenie języka.
Światowa Organizacja Zdrowia w 2001 r. zdefiniowała probiotyki jako: „żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości, wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza”. Najlepiej poznane są wyselekcjonowane komórki kultur bakterii Lactobacillus, Bifidobacterium, Escherichia, Enterococcus, drożdży Saccharomyces oraz pleśni Aspergillus.
Protezy całkowite stosowane są u pacjentów bez uzębienia resztkowego. Jest to rodzaj uzupełnienia protetycznego, który w celu jak najłatwiejszego jego funkcjonowania wymaga od pacjenta dużo pracy i zaangażowania.
Nadwrażliwość zębiny jest definiowana jako krótki, ostry ból ze strony odsłoniętej zębiny w odpowiedzi na bodźce: termiczne, dehydratacyjne, dotykowe, osmotyczne lub chemiczne i nie może być przypisany żadnemu innemu defektowi zębów lub chorobie (1).
Nowoczesna ortodoncja zaczęła przyjmować dominującą pozycję w stomatologii dzięki możliwości cyfrowej rejestracji obrazu 3D, wypierając konwencjonalne metody negatywowego odwzorowywania kształtów pola protetycznego rejestrowanego masami hydrokoloidalnymi.
Gabinet dentystyczny, wraz z urządzeniami i ze sprzętem medycznym, jest pomieszczeniem służącym do wykonywania indywidualnej, specjalistycznej praktyki lekarskiej – stomatologicznej, zajmującej się leczeniem zachowawczym, periodontologią, pedodoncją, chirurgią stomatologiczną i szczękową, protetyką dentystyczną lub ortodoncją (1).
Kompetentna higienistka w gabinecie stomatologicznym
Tematy doskonalących kursów zawodowych dla asystentek i higienistek stomatologicznych w 2017 r.